Ekonomi

Dolar daha ne kadar tutulabilir?

Amerika’daki tüketici enflasyonunun beklentilerin altında gerçekleşmesi, doların düşüşüne neden oldu. Amerikan Merkez Bankası FED’in Mart ayından bu yana faiz artırımlarıyla enflasyonu denetim altına almaya çalışması Dünya piyasalarını da etkiledi. HalkTV müellifi Barış Soydan’a göre, “Amerika ile diğer gelişen ülkeler arasında büyük bir faiz farkı oluştuğu için dolar yükselişe geçti.” Euro’nun dolar karşısında yılbaşından bu yana yüzde 10’dan fazla kıymet kaybettiğini belirten Soydan, önümüzdeki periyotta FED’in faiz artırımlarını azaltacağını ve zamanla duracağını yazdı.

Barış Soydan’a nazaran, Türkiye’de durum biraz daha farklı. Merkez Bankası rezervleri satışa çıkarılarak doların denetim edilmeye çalışıldığını belirten Soydan, iktidarın bu siyasetini şöyle kıymetlendirdi: “Doların bütün dünyada gerilemesinin nedeni işte bu. FED’in faiz artırımları doları nasıl güçlendirdiyse, faiz artırımlarını bitireceği beklentisi artık onu zayıflatıyor.

Türkiye’de ise durum biraz farklı. Doların dünyadaki gerilemesi TL karşısında da irtifa kaybetmesine yol açıyor lakin Türkiye’de çok daha değerli bir faktör var: Merkez Bankası’nın rezervlerinden yapılan satışlar.

İktidar seçim öncesinde dolarda sert bir yükseliş yaşanmasını istemiyor. Bu nedenle Merkez Bankası rezervlerinden dolar satarak piyasaya müdahale ediyor. Yılbaşından bu yana gerçekleşen rezerv satışı 100 milyar doları aştı. Doların haftalardır 18.50 civarında dolaşmasının nedeni buydu.

Bu, enflasyonu yüzde 100’e yaklaşmış, fiyatların her ay ortalama yüzde 3-4 oranında arttığı bir ülkede sürdürülebilir bir siyaset değil elbette. Nereye kadar sürdürülebileceğini öbür bir yazıya bırakalım…” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu