Ekonomi

Muş’ta yetiştiriciler yaylalara çıkmaya başladı.

Tarım ve hayvancılığın değerli merkezlerinden biri olan Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yetiştiriciler sürülerini yaylalara çıkarmaya başladı.

Merkeze bağlı Kırköy, Sürgüden, Yücetepe ve Aşağısızma köylerinde yetiştiriciler, et ve süt verimini artırmak için hayvanlarını bölgedeki yüksek rakımlı yaylalara çıkarıyor.

Traktörler yardımıyla yiyecek ve diğer ihtiyaçlarını karşılayan yetiştiriciler, hayvanlarını uzun süre kalacakları bölgenin verimli meralarında besliyor.

Yetiştiricilerden Mehmet Dinçer, koyun ve keçi sürüsünü Kırköy yaylasına götürdüğünü söyledi.

Dinçer, havanın yağışlı olması nedeniyle yaylaya birkaç gün geç çıktıklarını ifade etti. İş makineleri ile temizlendi. Ekiplere teşekkür ederim.” dedi.

Vahap Menteş de yaylaya çıktıklarını belirterek, “Yaylaya çıktığımızda kendimizi yenilenmiş hissediyoruz. Su ve yeşillik çok keyifli. Günde iki kez sağım yapılacak. Yayladan elde edilen sütten peynir üretilecek. Hayvanlar.Biz yeni geldik yerleşmeye çalışıyoruz.Yaklaşık 2 ay sonra köyümüze döneceğiz.Sıcak havalarda hayvanlarımız telef oluyor.Burada kaldığımız sürece peynir ve tereyağı üretiyoruz. Bu yüzden hayvanlara sahip çıkmalıyız. Köyde hayvancılık yapan herkes gelir. Yeşilliği hoş, suyu boldur. Hayvanlarımız burada rahat ediyor.” dedi.

Sakine Öner ise yaklaşık 3 ay yaylada kalacaklarını, ürettikleri eserlerden ihtiyaçları kadar tasarruf ettiklerini, geri kalanını satarak geçimlerini sağladıklarını ifade etti.

haber-domanic.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu